Zpřísnění předčasných důchodů má platit už od září

Poslanci ve druhém čtení podpořili návrh, který zpřísňuje pravidla pro přiznávání předčasných důchodů. Zkrátit se má maximální doba předčasnosti z pěti na tři roky a minimální doba pojištění se má zvýšit na 40 let.

Schvalování novely zákona o důchodovém pojištění, která mění pravidla pro předčasné důchody, se posunulo do třetího čtení. Pokud poslanci návrh definitivně schválí, budou ho následně projednávat senátoři. Jakmile ho podepíše prezident a vyjde ve sbírce zákonů, měl by začít okamžitě platit. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje, že se tak stane v září 2023.

Nová pravidla pro přiznávání předčasných důchodů se budou týkat všech žádostí, které budou mít datum přiznání důchodu po okamžiku účinnosti zákona. Všechny žádosti s dřívějším datem přiznání, tedy před účinností, budou zpracovány podle dosavadních pravidel.

Návrh přináší zpřísnění ve čtyřech rovinách:

  • Zkrácení doby předčasnosti z pěti na tři roky.
  • Výraznější krácení výše důchodu za předčasnost.
  • Zrušení valorizace procentní výměry po dobu pobírání předčasného důchodu.
  • Zpřísnění podmínky minimální doby důchodového pojištění.

Zásadní změnou je zejména skokové zkrácení maximální doby předčasnosti z 5 na 3 roky, což může znamenat, že někteří lidé ztratí nárok na předčasný důchod a budou na něj muset čekat déle. Lidé, kteří budou mít předčasný důchod přiznaný až poté, co začnou platit nová pravidla, také přijdou o valorizaci procentní výměry, a to až do dosažení řádného důchodového věku.

Větší má být také penalizace předčasných důchodů, tedy finanční krácení výše důchodu za předčasnost. V současné době platí, že kratší předčasnost znamená menší krácení, takže je relativně výhodné odejít do důchodu například o pár měsíců dříve. Podrobně jsme se konkrétním chystaným změnám věnovali v tomto článku.

Nárůst od ročníku 1966: Ministerstvo vysvětlilo mechanismus úpravy důchodového věku

Novela přináší také zpřísnění u minimální doby důchodového pojištění. Nyní je nutné získat alespoň 35 let, což je stejné jako u řádného důchodu, nově se ale hranice zvýší na 40 let. Tato konkrétní změna ale bude mít pozdější účinnost, začne platit až po jednom roce od vydání ve sbírce zákonů, tedy přibližně v září 2024.

Dá se očekávat, že rychlá změna podmínek bude motivovat část lidí, aby si požádali o předčasný důchod co nejdříve, aby si zachovali výhodnější podmínky, zejména pak pravidelnou valorizaci procentní výměry.

V případě, že zájemci před začátkem účinnosti využijí formulář Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, mohou si zajistit právo požádat o předčasný důchod zpětně k datu podání, a to až během následujících 6 měsíců. Detailně jsme tento krok popsali v samostatném článku.

Foto: Adobe Stock